2012 Copa Santander Libertadores TV schedule

Discussion in 'Copa Libertadores / Sudamericana' started by riverplate, Jan 22, 2012.

  1. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    [​IMG]

    [​IMG]


    All games on Fox Deportes

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.


    Tuesday, January 24
    Arsenal de Sarandí (Argentina) vs. Sport Huancayo (Peru) at Buenos Aires
    6:15 PM ET / 5:15 PM CT / 3:15 PM PT - LIVE

    El Nacional (Ecuador) vs. Libertad (Paraguay) at Quito
    8:30 PM ET / 7:30 PM CT / 5:30 PM PT - LIVE


    Wednesday, January 25
    Union Española (Chile) vs. Tigres U.A.N.L. (Mexico) at Santiago
    4:50 PM ET / 3:50 PM CT / 1:50 PM PT - LIVE

    Real Potosí (Bolivia) vs. Flamengo (Brasil) at Potosí
    12:30 AM ET / 11:30 PM CT / 9:30 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, January 26
    Peñarol (Uruguay) vs. Caracas FC (Venezuela) at Montevideo
    5:45 PM ET / 4:45 PM CT / 2:45 PM PT - LIVE

    Internacional (Brasil) vs. Once Caldas (Colombia) at Porto Alegre
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - 1-DAY TAPE DELAY


  2. chaski

    chaski Moderator Staff Member

    Joined:
    Mar 20, 2000
    Location:
    Itchycoo Park
    Club:
    Lisburn Distillery FC
    Country:
    Tonga
  3. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    All games on Fox Deportes

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.


    Tuesday, January 31
    Libertad (Paraguay) (0 - 1) El Nacional (Ecuador) at Asunción
    6 PM ET / 5 PM CT / 3 PM PT - LIVE

    Sport Huancayo (Peru) (0 - 3) Arsenal de Sarandí (Argentina) at Huancayo
    8:30 PM ET / 7:30 PM CT / 5:30 PM PT - LIVE


    Wednesday, February 1
    Flamengo (Brasil) (1 - 2) Real Potosí (Bolivia) at Rio de Janeiro
    7 PM ET / 6 PM CT / 4 PM PT - LIVE

    Once Caldas (Colombia) (0 - 1) Internacional (Brasil) at Manizales
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, February 2
    Caracas FC (Venezuela) (0 - 4) Peñarol (Uruguay) at Caracas
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Tigres U.A.N.L. (Mexico) (0 - 1) Union Española (Chile) at Monterrey
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE
  4. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Feb. 7-9

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, February 7
    Defensor Sporting (Uruguay) vs. Vélez Sarsfield (Argentina) at Montevideo G7
    4:45 PM ET / 3:45 PM CT / 1:45 PM PT - LIVE

    Fluminense FC (Brasil) vs. Arsenal de Sarandí (Argentina) at Rio de Janeiro G4
    7 PM ET / 6 PM CT / 4 PM PT - LIVE

    Chivas Guadalajara (Mexico) vs. Deportivo Quito (Ecuador) at Guadalajara G7
    9:15 PM ET / 8:15 PM CT / 6:15 PM PT - LIVE


    Wednesday, February 8
    Nacional (Paraguay) vs. Cruz Azul (Mexico) at Asunción G6
    4:45 PM ET / 3:45 PM CT / 1:45 PM PT - LIVE

    CR Vasco da Gama (Brasil) vs. Nacional (Uruguay) at Rio de Janeiro G5
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE


    Thursday, February 9
    Union Española (Chile) vs. Atlético Junior (Colombia) at Santiago G3
    2 PM ET / 1 PM CT / 11 AM PT - 1 DAY TAPE DELAY

    Internacional (Brasil) vs. Juan Aurich (Peru) at Porto Alegre G1
    5 PM ET / 4 PM CT / 2 PM PT - LIVE

    Universidad Católica (Chile) vs. Bolívar (Bolivia) at Santiago G3
    7:15 PM ET / 6:15 PM CT / 4:15 PM PT - LIVE

    Emelec (Ecuador) vs. Olimpia (Paraguay) at Guayaquil G2
    9:30 PM ET / 8:30 PM CT / 6:30 PM PT - LIVE


    Friday, February 10
    Libertad (Paraguay) vs. Alianza Lima (Peru) at Asunción G5
    1 PM ET / 12 PM CT / 10 AM PT - 1 DAY TAPE DELAY


  5. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Feb. 14-16

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, February 14
    Zamora FC (Venezuela) vs. Boca Juniors (Argentina) at Barinas G4
    7:15 PM ET / 6:15 PM CT / 4:15 PM PT - LIVE

    Defensor Sporting (Uruguay) vs. Deportivo Quito (Ecuador) at Montevideo G7
    1:30 AM ET / 12:30 AM CT / 10:30 PM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, February 15
    Atlético Nacional (Colombia) vs. Universidad de Chile (Chile) at Medellin G8
    8 AM ET / 7 AM CT / 5 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    The Strongest (Bolivia) vs. Santos FC (Brasil) at La Paz G1
    4:45 PM ET / 3:45 PM CT / 1:45 PM PT - LIVE

    CA Lanús (Argentina) vs. Flamengo (Brasil) at Buenos Aires G2
    7 PM ET / 6 PM CT / 4 PM PT - LIVE


    Thursday, February 16
    Nacional (Uruguay) vs. Libertad (Paraguay) at Montevideo G5
    5:15 PM ET / 4:15 PM CT / 2:15 PM PT - LIVE

    Godoy Cruz (Argentina) vs. Peñarol (Uruguay) at Mendoza G8
    7:30 PM ET / 6:30 PM CT / 4:30 PM PT - LIVE

    Deportivo Táchira (Venezuela) vs. Corinthians (Brasil) at San Cristobal G6
    9:30 PM ET / 8:30 PM CT / 6:30 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
  6. MetroChile

    MetroChile Member+

    Joined:
    Jan 13, 2001
    Location:
    NJ; Valpo.
    Club:
    Santiago Wanderers
    Country:
    Chile
    What do we got for this week, rp?? :cool:
  7. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Feb. 21-23

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, February 21
    Cruz Azul (Mexico) vs. Deportivo Táchira (Venezuela) at Mexico D.F. G6
    9:45 PM ET / 8:45 PM CT / 6:45 PM PT - LIVE

    Peñarol (Uruguay) vs. Atlético Nacional (Colombia) at Montevideo G8
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, February 22
    Arsenal de Sarandí (Argentina) vs. Zamora FC (Venezuela) at Buenos Aires G4
    10 AM ET / 9 AM CT / 7 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Bolívar (Bolivia) vs. Unión Española (Chile) at La Paz G3
    12 PM ET / 11 AM CT / 9 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Vélez Sarsfield (Argentina) vs. Chivas Guadalajara (Mexico) at Buenos Aires G7
    8 PM ET / 7 PM CT / 5 PM PT - LIVE

    Universidad de Chile (Chile) vs. Godoy Cruz (Argentina) at Santiago G8
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, February 23
    Olimpia (Paraguay) vs. CA Lanús (Argentina) at Asunción G2
    5:15 PM ET / 4:15 PM CT / 2:15 PM PT - LIVE

    Universidad Católica (Chile) vs. Atlético Junior (Colombia) at Santiago G3
    7:30 PM ET / 6:30 PM CT / 4:30 PM PT - LIVE

    The Strongest (Bolivia) vs. Juan Aurich (Peru) at La Paz G1
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY
  8. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    No Games Played Feb. 28-Mar. 1

    There are no Copa Libertadores games this week.

    Play resumes on March 6.
  9. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Mar. 6-8

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, March 6
    CR Vasco da Gama (Brasil) vs. Alianza Lima (Peru) at Rio de Janeiro G5
    7:45 PM ET / 6:45 PM CT / 4:45 PM PT - LIVE

    Unión Española (Chile) vs. Universidad Católica (Chile) at Santiago G3
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, March 7
    Peñarol (Uruguay) vs. Universidad de Chile (Chile) at Montevideo G8
    12 PM ET / 11 AM CT / 9 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Boca Juniors (Argentina) vs. Fluminense FC (Brasil) at Buenos Aires G4
    8 PM ET / 7 PM CT / 5 PM PT - LIVE

    Corinthians (Brasil) vs. Nacional (Paraguay) at São Paulo G6
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, March 8
    Deportivo Quito (Ecuador) vs. Vélez Sarsfield (Argentina) at Quito G7
    1 PM ET / 12 PM CT / 10 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Santos FC (Brasil) vs. Internacional (Brasil) at Santos G1
    5:30 PM ET / 4:30 PM CT / 2:30 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Godoy Cruz (Argentina) vs. Atlético Nacional (Colombia) at Mendoza G8
    7:30 PM ET / 6:30 PM CT / 4:30 PM PT - LIVE

    Atlético Junior (Colombia) vs. Bolívar (Bolivia) at Barranquilla G3
    10 PM ET / 9 PM CT / 7 PM PT - LIVE


    Friday, March 9
    Flamengo (Brasil) vs. Emelec (Ecuador) at Rio de Janeiro G2
    12:30 PM ET / 11:30 AM CT / 9:30 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
  10. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Re: Games Played Mar. 6-8

    UPDATE: Revision for Thursday's TV schedule.

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, March 6
    CR Vasco da Gama (Brasil) vs. Alianza Lima (Peru) at Rio de Janeiro G5
    7:45 PM ET / 6:45 PM CT / 4:45 PM PT - LIVE

    Unión Española (Chile) vs. Universidad Católica (Chile) at Santiago G3
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, March 7
    Peñarol (Uruguay) vs. Universidad de Chile (Chile) at Montevideo G8
    12 PM ET / 11 AM CT / 9 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Boca Juniors (Argentina) vs. Fluminense FC (Brasil) at Buenos Aires G4
    8 PM ET / 7 PM CT / 5 PM PT - LIVE

    Corinthians (Brasil) vs. Nacional (Paraguay) at São Paulo G6
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, March 8
    Santos FC (Brasil) vs. Internacional (Brasil) at Santos G1
    1 PM ET / 12 PM CT / 10 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Deportivo Quito (Ecuador) vs. Vélez Sarsfield (Argentina) at Quito G7
    3:30 PM ET / 2:30 PM CT / 12:30 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Flamengo (Brasil) vs. Emelec (Ecuador) at Rio de Janeiro G2
    5:30 PM ET / 4:30 PM CT / 2:30 PM PT - LIVE

    Godoy Cruz (Argentina) vs. Atlético Nacional (Colombia) at Mendoza G8
    7:45 PM ET / 6:45 PM CT / 4:45 PM PT - LIVE

    Atlético Junior (Colombia) vs. Bolívar (Bolivia) at Barranquilla G3
    10 PM ET / 9 PM CT / 7 PM PT - LIVE
  11. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Mar. 13-15

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless partial game coverage or tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, March 13
    CA Lanus (Argentina) vs. Emelec (Ecuador) at Buenos Aires G2
    8 PM ET / 7 PM CT / 5 PM PT - LIVE second half

    Alianza Lima (Peru) vs. Nacional (Uruguay) at Lima G5
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE

    Chivas Guadalajara (Mexico) vs. Defensor Sporting (Uruguay) at Guadalajara G7
    11:15 PM ET / 10:15 PM CT / 8:15 PM PT - LIVE


    Wednesday, March 14
    Nacional (Paraguay) vs. Deportivo Táchira (Venezuela) at Asunción G6
    7 AM ET / 6 AM CT / 4 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Internacional (Brasil) vs. The Strongest (Bolivia) at Porto Alegre G1
    9 AM ET / 8 AM CT / 6 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Arsenal de Sarandí (Argentina) vs. Boca Juniors (Argentina) at Buenos Aires G4
    8 PM ET / 7 PM CT / 5 PM PT - LIVE second half

    Cruz Azul (Mexico) vs. Corinthians (Brasil) at Mexico DF G6
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE

    Fluminense FC (Brasil) vs. Zamora (Venezuela) at Rio de Janeiro G4
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY

    Libertad (Paraguay) vs. CR Vasco da Gama (Brasil) at Asunción G5
    3 AM ET / 2 AM CT / 12 AM PT - TAPE DELAY


    Thursday, March 15
    Juan Aurich (Peru) vs. Santos FC (Brasil) at Chiclayo G1
    6:45 PM ET / 5:45 PM CT / 3:45 PM PT - LIVE

    Flamengo (Brasil) vs. Olimpia (Paraguay) at Rio de Janeiro G2
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE
  12. Mosco

    Mosco Member

    Joined:
    Dec 1, 2004
    Location:
    Sun Valley, CA
    Re: Games Played Mar. 13-15

    Thank You Mr. Riverplate your the best I could sware you work at Fox
  13. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Mar. 20-22

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, March 20
    Emelec (Ecuador) vs. CA Lanús (Argentina) at Guayaquil G2
    7:15 PM ET / 6:15 PM CT / 4:15 PM PT - LIVE

    Bolívar (Bolivia) vs. Atlético Junior (Colombia) at La Paz G3
    9:30 PM ET / 8:30 PM CT / 6:30 PM PT - LIVE


    Wednesday, March 21
    Corinthians (Brasil) vs. Cruz Azul (Mexico) at São Paulo G6
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE

    CR Vasco da Gama (Brasil) vs. Libertad (Paraguay) at Rio de Janeiro G5
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, March 22
    The Strongest (Bolivia) vs. Internacional (Brasil) at La Paz G1
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Vélez Sarsfield (Argentina) vs. Deportivo Quito (Ecuador) at Buenos Aires G7
    6:45 PM ET / 5:45 PM CT / 3:45 PM PT - LIVE

    Santos FC (Brasil) vs. Juan Aurich (Peru) at Santos G1
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE


    Friday, March 23
    Atlético Nacional (Colombia) vs. Godoy Cruz (Argentina) at Medellín G8
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
  14. Mosco

    Mosco Member

    Joined:
    Dec 1, 2004
    Location:
    Sun Valley, CA
    Re: Games Played Mar. 20-22



    River Plate can you please post the schedule for next weeks games please?
  15. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Mar. 27-29

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, March 27
    Nacional (Uruguay) vs. Alianza Lima (Peru) at Montevideo G5
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY

    Deportivo Táchira (Venezuela) vs. Nacional (Paraguay) at San Cristóbal G6
    3 AM ET / 2 AM CT / 11 AM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, March 28
    Universidad de Chile (Chile) vs. Peñarol (Uruguay) at Santiago G8
    8 AM ET / 7 AM CT / 5 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Defensor Sporting (Uruguay) vs. Chivas Guadalajara (Mexico) at Montevideo G7
    6:45 PM ET / 5:45 PM CT / 3:45 PM PT - LIVE
    (This game is billed as live by Fox but may be on a 15-minute tape delay starting at 7 PM ET / 4 PM PT)

    Universidad Católica (Chile) vs. Unión Española (Chile) at Santiago G3
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, March 29
    Olimpia (Paraguay) vs. Flamengo (Brasil) at Asunción G2
    1 PM ET / 12 PM CT / 10 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Boca Juniors (Argentina) vs. Arsenal de Sarandí (Argentina) at Buenos Aires G4
    6:45 PM ET / 5:45 PM CT / 3:45 PM PT - LIVE

    Zamora (Venezuela) vs. Fluminense FC (Brasil) at Barinas G4
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE
  16. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Apr 3-5

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, April 3
    Deportivo Táchira (Venezuela) vs. Cruz Azul (Mexico) at San Cristóbal G6
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE

    Alianza Lima (Peru) vs. CR Vasco da Gama (Brasil) at Lima G5
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, April 4
    CA Lanús (Argentina) vs. Olimpia (Paraguay) at Buenos Aires G2
    7 AM ET / 6 AM CT / 4 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Internacional (Brasil) vs. Santos FC (Brasil) at Porto Alegre G1
    8:50 PM ET / 7:50 PM CT / 5:50 PM PT - LIVE
    (This game is billed as live by Fox but may be on a 10-minute tape delay starting at 9 PM ET / 6 PM PT)

    Emelec (Ecuador) vs. Flamengo (Brasil) at Guayaquil G2
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, April 5
    Atlético Junior (Colombia) vs. Universidad Católica (Chile) at Barranquilla G3
    7 AM ET / 6 AM CT / 4 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Godoy Cruz (Argentina) vs. Universidad de Chile (Chile) at Mendoza G8
    11 AM ET / 10 AM CT / 8 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Libertad (Paraguay) vs. Nacional (Uruguay) at Asunción G5
    7:15 PM ET / 6:15 PM CT / 4:15 PM PT - LIVE

    Juan Aurich (Peru) vs. The Strongest (Bolivia) at Chiclayo G1
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY
  17. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Apr 10-12

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, April 10
    Deportivo Quito (Ecuador) vs. Defensor Sporting (Uruguay) at Quito G7
    5:30 PM ET / 4:30 PM CT / 2:30 PM PT - LIVE

    Zamora (Venezuela) vs. Arsenal de Sarandí (Argentina) at Barinas G4
    7:45 PM ET / 6:45 PM CT / 4:45 PM PT - LIVE

    Atlético Nacional (Colombia) vs. Peñarol (Uruguay) at Medellín G8
    10 PM ET / 9 PM CT / 7 PM PT - LIVE

    Unión Española (Chile) vs. Bolívar (Bolivia) at Santiago G3
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, April 11
    Chivas Guadalajara (Mexico) vs. Vélez Sarsfield (Argentina) at Zapopan G7
    6:45 PM ET / 5:45 PM CT / 3:45 PM PT - LIVE

    Fluminense FC (Brasil) vs. Boca Juniors (Argentina) at Rio de Janeiro G4
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE

    Nacional (Paraguay) vs. Corinthians (Brasil) at Ciudad del Este G6
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY


    Thursday, April 12
    Flamengo (Brasil) vs. CA Lanús (Argentina) at Rio de Janeiro G2
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Nacional (Uruguay) vs. CA Vasco da Gama (Brasil) at Montevideo G5
    8:50 PM ET / 7:50 PM CT / 5:50 PM PT - LIVE

    Olimpia (Paraguay) vs. Emelec (Ecuador) at Asunción G2
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY


    Friday, April 13
    Alianza Lima (Peru) vs. Libertad (Paraguay) at Lima G5
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
  18. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Apr. 17-19

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    G# = Grupo


    Tuesday, April 17
    Deportivo Quito (Ecuador) vs. Chivas Guadalajara (Mexico) at Quito G7
    7:15 PM ET / 6:15 PM CT / 4:15 PM PT - LIVE

    Vélez Sarsfield (Argentina) vs. Defensor Sporting (Uruguay) at Buenos Aires G7
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY

    Bolívar (Bolivia) vs. Universidad Católica (Chile) at La Paz G3
    3 AM ET / 2 AM CT / 12 AM PT - TAPE DELAY


    Wednesday, April 18
    Atlético Junior (Colombia) vs. Unión Española (Chile) at Barranquilla G3
    7 AM ET / 6 AM CT / 4 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Cruz Azul (Mexico) vs. Nacional (Paraguay) at Mexico DF G6
    8:50 PM ET / 7:50 PM CT / 5:50 PM PT - LIVE

    Boca Juniors (Argentina) vs. Zamora (Venezuela) at Buenos Aires G4
    1 AM ET / 12 AM CT / 10 PM PT - TAPE DELAY

    Arsenal de Sarandí (Argentina) vs. Fluminense FC (Brasil) at Buenos Aires G4
    3 AM ET / 2 AM CT / 12 AM PT - TAPE DELAY


    Thursday, April 19
    Corinthians (Brasil) vs. Deportivo Táchira (Venezuela) at São Paulo G6
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Santos FC (Brasil) vs. The Strongest (Bolivia) at Santos G1
    6:45 PM ET / 5:45 PM CT / 3:45 PM PT - LIVE

    Universidad de Chile (Chile) vs. Atlético Nacional (Colombia) at Santiago G8
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE

    Juan Aurich (Peru) vs. Internacional (Brasil) at Chiclayo G1
    2 AM ET / 1 AM CT / 11 PM PT - TAPE DELAY


    Friday, April 20
    Peñarol (Uruguay) vs. Godoy Cruz (Argentina) at Montevideo G8
    7 AM ET / 6 AM CT / 4 AM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
  19. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played Apr. 25

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    OCTAVOS DE IDA

    Wednesday, April 25
    Bolívar (Bolivia) vs. Santos FC (Brasil) at La Paz
    8:50 PM ET / 7:50 PM CT / 5:50 PM PT - LIVE


    Thursday, April 26
    Internacional (Brasil) vs. Fluminense (Brasil) at Porto Alegre
    7 PM ET / 6 PM CT / 4 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
  20. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Re: Games Played Apr. 25

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    OCTAVOS DE IDA


    Tuesday, May 1
    Atlético Nacional (Colombia) vs. Vélez Sarsfield (Argentina) at Medellín
    8:15 PM ET / 7:15 PM CT / 5:15 PM PT - LIVE

    Cruz Azul (Mexico) vs. Libertad (Paraguay) at Mexico DF
    10:30 PM ET / 9:30 PM CT / 7:30 PM PT - LIVE


    Wednesday, May 2
    Boca Juniors (Argentina) vs. Unión Española (Chile) at Buenos Aires
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Emelec (Ecuador) vs. Corinthians (Brasil) at Guayaquil
    8:50 PM ET / 7:50 PM CT / 5:50 PM PT - LIVE


    Thursday, May 3
    CR Vasco da Gama (Brasil) vs. CA Lanús (Argentina) at Rio de Janeiro
    5:30 PM ET / 4:30 PM CT / 2:30 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Deportivo Quito (Ecuador) vs. Universidad de Chile (Chile) at Quito
    8:15 PM ET / 7:15 PM CT / 5:15 PM PT - LIVE
  21. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    Games Played May 8-10

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    OCTAVOS DE FINAL (VUELTA)


    Tuesday, May 1
    Vélez Sarsfield (Argentina) (1) vs. (0) Atlético Nacional (Colombia) at Buenos Aires
    7 PM ET / 6 PM CT / 4 PM PT - LIVE

    Libertad (Paraguay) (1) vs. (1) Cruz Azul (Mexico) at Asunción
    9:30 PM ET / 8:30 PM CT / 6:30 PM PT - LIVE


    Wednesday, May 9
    Unión Española (Chile) (1) vs. (2) Boca Juniors (Argentina) at Santiago
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Corinthians (Brasil) (0) vs. (0) Emelec (Ecuador) at São Paulo
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE


    Thursday, May 10
    CA Lanús (Argentina) (1) vs. (2) CR Vasco da Gama (Brasil) at Buenos Aires
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Santos FC (Brasil) (1) vs. (2) Bolívar (Bolivia) at Santos
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Universidad de Chile (Chile) (1) vs. (4) Deportivo Quito (Ecuador) at Santiago
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE


    Friday, May 11
    Fluminense (Brasil) (0) vs. (0) Internacional (Brasil) at Rio de Janeiro
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
    HeartandSoul and chaski repped this.
  22. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    RE-POST: TYPO CORRECTION

    Games Played May 8-10

    All games on Fox Deportes.

    Times listed are official game starts, unless tape delayed broadcast.

    OCTAVOS DE FINAL (VUELTA)


    Tuesday, May 8
    Vélez Sarsfield (Argentina) (1) vs. (0) Atlético Nacional (Colombia) at Buenos Aires
    7 PM ET / 6 PM CT / 4 PM PT - LIVE

    Libertad (Paraguay) (1) vs. (1) Cruz Azul (Mexico) at Asunción
    9:30 PM ET / 8:30 PM CT / 6:30 PM PT - LIVE


    Wednesday, May 9
    Unión Española (Chile) (1) vs. (2) Boca Juniors (Argentina) at Santiago
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Corinthians (Brasil) (0) vs. (0) Emelec (Ecuador) at São Paulo
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE


    Thursday, May 10
    CA Lanús (Argentina) (1) vs. (2) CR Vasco da Gama (Brasil) at Buenos Aires
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY

    Santos FC (Brasil) (1) vs. (2) Bolívar (Bolivia) at Santos
    6:30 PM ET / 5:30 PM CT / 3:30 PM PT - LIVE

    Universidad de Chile (Chile) (1) vs. (4) Deportivo Quito (Ecuador) at Santiago
    9 PM ET / 8 PM CT / 6 PM PT - LIVE


    Friday, May 11
    Fluminense (Brasil) (0) vs. (0) Internacional (Brasil) at Rio de Janeiro
    4 PM ET / 3 PM CT / 1 PM PT - NEXT DAY TAPE DELAY
    HeartandSoul and chaski repped this.
  23. MetroChile

    MetroChile Member+

    Joined:
    Jan 13, 2001
    Location:
    NJ; Valpo.
    Club:
    Santiago Wanderers
    Country:
    Chile
    What do we got for this week, mr riverplate? :cool:
    HeartandSoul repped this.
  24. huhe888

    huhe888 Red Card

    Joined:
    Oct 3, 2007
    Copa Libertadores 2012 - 1/4 Final

    ALL matches LIVE on FOX Deportes in the U.S., in HD where available (via Time Warner Cable or Bright House Networks)

    1st Leg

    Wednesday May 16

    6:25pm ET - Libertad (PAR) vs. Universidad de Chile (CHI)
    8:45pm ET - Vasco da Gama (BRA) vs. Corinthians (BRA)

    Thursday May 17

    6:40pm ET - Boca Juniors (ARG) vs. Fluminense (BRA)
    8:55pm ET - Vélez Sarsfield (ARG) vs. Santos (BRA)

    2nd Leg

    Wednesday May 23

    6:25pm ET - Fluminense (BRA) vs. Boca Juniors (ARG)
    8:55pm ET - Corinthians (BRA) vs. Vasco da Gama (BRA)

    Thursday May 24

    6:55pm ET - Santos (BRA) vs. Vélez Sarsfield (ARG)
    9:25pm ET - Universidad de Chile (CHI) vs. Libertad (PAR)
    MetroChile repped this.
  25. riverplate

    riverplate Member

    Joined:
    Jan 1, 2003
    Location:
    Corona, Queens
    Club:
    CA River Plate
    I was wondering when you were going to try to take over this TV thread as well, asshole.
    RacingGirl repped this.

Share This Page